Alarmowy poziom smogu a ogrzewanie w zakładzie pracy – co trzeba wiedzieć, by nie stracić?

pobrane

Problem ze smogiem istnieje praktycznie w każdej większej miejscowości w Polsce. Najbardziej dotknięte są nim wielkie miasta leżące w kotlinach, czego najlepszym przypadkiem jest sytuacja Krakowa, który ma najgorszą jakość powietrza w skali kraju. Coraz częściej słyszy się o planach wprowadzenia zakazów palenia węglem, co mogłoby spowodować niemałą burzę w wielu polskich domostwach. W końcu z tego paliwa korzystamy najczęściej, paląc w naszych domowych kotłach, co niestety sprzyja pogarszaniu się jakości powietrza. Czy zakup kotła na paliwa stałe jest jeszcze dzisiaj opłacalny? Sprawdźmy to.

Spalanie paliw stałych, zwłaszcza węgla kiepskiej jakości, powoduje emisję sporej ilości zanieczyszczeń.

Te zalegając długo w powietrzu powodują powstawanie pyłów, które po dostaniu się do płuc degenerują nasz układ oddechowy. Dostają się również do krwi, co w perspektywie dłuższej ekspozycji na zanieczyszczenia może doprowadzić do poważnych chorób i nowotworów. Trudno wobec tego dziwić się samorządom, które coraz głośniej mówią o zakazach palenia węglem na całym obszarze miasta lub gminy. Stawia to posiadaczy kotłów na paliwa stałe w bardzo trudnej sytuacji. Co prawda największą emisję powodują tak zwane “śmieciuchy”, w których pali się nie tylko węgiel ale i plastik, opony, szmaty i tak dalej, to jednak rządzącym i służbom trudno byłoby dochodzić, kto powinien mieć wymieniony piec a kto nie. Dlatego też uznano, że najlepiej zakazać palenia wszystkim.

Wymiana pieców?

Aby wspomóc najbiedniejszych, których po prostu nie stać byłoby na wymianę pieca na gazowy, przygotowane specjalne dofinansowania. Niestety dotyczą one tylko wymiany pieca, ale później trzeba będzie płacić niemałe sumy za zużyty gaz, który wychodzi dużo drożej niż węgiel. Nie ma się co dziwić, że pojawiają się protesty mieszkańców. Ale niestety sytuacja przypomina klasyczny młot i kowadło. Zakazując pieców na węgiel skazuje się najbiedniejszych na marznięcie zimą, a wstrzymując się z zakazami skazujemy się wszyscy na wdychanie trujących substancji, ciężkie choroby i krótki żywot. Wybór jest trudny, ale prędzej czy później trzeba będzie podjąć decyzję.

Ostatecznie powinniśmy rozważyć, czy zakup kotła na paliwa stałe jest dziś opłacalny?

Jeśli mieszkamy na obszarze, na którym nie grozi nam zakaz palenia węglem, to z pewnością tak. Cena za wyprodukowanie jednego kilowata ciepła jest niższa podczas spalania węgla niż gazu. Niemniej jeśli mieszkamy w dużym mieście typu Kraków czy Katowice, to raczej powinniśmy zrezygnować z takiego zakupu, ponieważ w najbliższych latach możemy w takim kotle nie móc już palić. Będą to pieniądze wyrzucone w błoto. Lepiej nieco dozbierać i zakupić nowoczesny kocioł gazowy z długim okresem gwarancji. W ten sposób opłaty za ogrzewanie nie będą aż tak duże, a gdy wejdą w życie uchwały antysmogowe zakazujące spalania paliw stałych, my będziemy w komfortowej sytuacji.

Nie da się ukryć, że problem smogu w Polsce istnieje.

Dlatego też zanim zakupimy kocioł na paliwa stałe, zastanówmy się dobrze i sprawdźmy lokalne uwarunkowania (polecane są szczególnie piece tego typu www.kotly-bialek.pl/oferta/kotly-co/kotly-z-podajnikiem-na-mial-piec-na-ekogroszek/). Jeśli tego nie zrobimy możemy bardzo dużo przepłacić i zostać z piecem, w którym nie będziemy mogli w ogóle palić.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

2 komentarzy

  1. Sarmata pisze:

    Kolejny sezon grzewczy przed nami. A jak sezon grzewczy to znów pewnie pojawi się problem smogu. My mieszkamy na śląsku i u nas jest to poważny problem. Czekamy na jakieś odgórne rozwiązania w tym zakresie.

  2. Katarzyna pisze:

    U nas w firmie też były problemy z sąsiadami, którzy ogrzewali pobliskie magazyny niedozwolonym paliwem. Pomogła nam Pani radca Jolanta Wolska, która doradziła gdzie mamy skierować się w tej sprawie. Pomogło :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>