Aktywność fizyczna na emeryturze

pexels-shvets-production-8899512Czy wiesz, że połowa dorosłych w wieku 65 lat i starszych nie realizuje dziennego limitu aktywności fizycznej? Chociaż może to nie brzmieć jak duży problem, aktywność fizyczna jest jednym z głównych czynników, które mogą powstrzymać Cię od wizyty u lekarza i prowadzenia życia, o jakim zawsze marzyłeś na emeryturze.

Jeśli wiesz, że obecnie nie osiągasz dobrych wyników w zakresie bycia aktywnym, dobrą wiadomością jest to, że przejście na emeryturę może być idealnym momentem dla osób starszych na ponowną aktywność i czerpanie z tego korzyści. Nie popełnij błędu, korzyści płynące z bycia aktywnym fizycznie na emeryturze są zdecydowanie czymś, co sprawi, że będziesz skakać z radości – dosłownie! Dlatego czytaj dalej i przekonaj się, jak wiele dobrego sport dla seniorów może wnieść do życia Twojego i Twoich bliskich.

Ryzyko bezczynności

Zaleca się osobom w wieku powyżej 65 lat co najmniej 30 minut aktywności fizycznej każdego dnia, co najmniej pięć dni w tygodniu. Rzeczywistość jest taka, że rezygnacja z tej odrobiny aktywności fizycznej może spowodować więcej niedogodności niż tylko ciaśniejszy pasek w spodniach.

Brak aktywności fizycznej jest istotnym czynnikiem przyczyniającym się do wielu chorób, takich jak:

  • cukrzyca typu 2,

  • choroby serca,

  • niektóre nowotwory, w tym rak macicy, jelit i piersi,

  • udar mózgu,

  • demencja.

Oprócz chorób fizycznych brak aktywności może również przyczynić się do pogorszenia zdrowia psychicznego oraz zwiększonego uczucia depresji i lęku. Oczywiste jest, że wybór siedzenia zamiast ruchu może mieć znaczący i trwały wpływ na jakość życia w okresie życia, który powinien polegać na zabawie i robieniu tego, co sprawia, że jesteś szczęśliwy.

Ale zamiast skupiać się na negatywach, szukajmy pozytywów. Prawda jest taka, że jest wiele powodów do pozytywnego nastawienia, jeśli znajdziesz motywację do ruchu.

Co będę z tego mieć?

Poza oczywistymi korzyściami płynącymi z utrzymywania wagi w zdrowym zakresie i zmniejszania ryzyka niektórych chorób, aktywność fizyczna nawet przez krótki czas każdego dnia może poprawić ciśnienie krwi oraz zwiększyć gęstość kości i rozwój mięśni. W praktyce oznacza to mniejsze ryzyko upadków oraz prawdopodobieństwo dalszej mobilności i niezależności osób mieszkających samotnie. Podobnie aktywność fizyczna może poprawić koncentrację, zachęcić do nowych kontaktów społecznych oraz zwiększyć poczucie własnej wartości i pewności siebie. Oznacza to, że odrobina aktywności fizycznej, jeśli jest podejmowana regularnie, może sprawić różnicę między dobrym życiem a zwykłym życiem. Co więcej, przejście na emeryturę może faktycznie sygnalizować odnowienie aktywności fizycznej dla starszych osób.

Krótko mówiąc, wstanie z kanapy może skutkować zarówno dłuższym życiem, jak i lepszą jakością życia. Ale najlepszą wiadomością jest to, że dla osób w pewnym wieku rozwinięcie się i aktywność fizyczna jest czymś, w czym opiekunki seniorów mogą pomóc. Ich towarzystwo jest idealnym środowiskiem do tworzenia i utrzymywania aktywnego stylu życia.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>