Umowy otwarte na rynku nieruchomości – czym się właściwie charakteryzują?

real-estate

Chcąc sprzedać nieruchomość, robimy to albo na własną rękę, albo korzystamy z usług agencji obrotu nieruchomości. Korzystając z usług profesjonalistów mamy gwarancję nie tylko znajomości obowiązującego prawa w tej dziedzinie, ale również mamy większe szanse na to, że nasza nieruchomość zostanie dość szybko sprzedana. Jak przygotować się do współpracy z profesjonalistami?

Na co zwrócić uwagę?

Pierwsze, co należy zrobić, to wybrać agencję nieruchomości, z którą nawiążemy współpracę. Choć ich działalność może wydać się podobna, to warto jest zwrócić uwagę na takie szczegóły, jak chociażby forma współpracy czy sposób szukania klientów chcących zakupić nieruchomość. W tym celu przydatne są również opinie dotyczące dotychczasowych klientów korzystających z usług danej agencji nieruchomości, które ułatwią nam ostateczne podjęcie decyzji. Znaleźliście agencję nieruchomości dla siebie? A więc do dzieła.

Jakie formalności?

Decydując się na współpracę z wybraną już dla siebie agencją obrotu nieruchomościami, warto jest dowiedzieć się o formalnościach związanych z samą współpracą. Każdy klient podpisuje umowę z agencją obrotu nieruchomościami, a jedną z często spotykanych wariantów umowy jest umowa typu otwartego. Sprawdźmy więc, na czym ona polega i dla której ze stron jest korzystna.

Umowa typu otwartego – o co w niej chodzi?

W przeciwieństwie do umowy typu wyłącznego, umowa typu otwartego jest dużo korzystniejsza dla osoby chcącej sprzedać nieruchomość. Jest to spowodowane kilkoma podstawowymi zasadami, charakteryzującymi ten właśnie typ umowy. Pierwsze, co powoduje umowa typu otwartego, to konieczność uregulowania należności za współpracę tylko wówczas, kiedy agencja nieruchomości faktycznie sprzeda naszą nieruchomość klientowi samodzielnie znalezionemu, czyli klient płaci jedynie za rezultat umowy, a nie za czas jej trwania. Dodatkowym plusem dla właściciela nieruchomości korzystającego z umowy typu otwartego jest możliwość podpisania umowy z kilkoma agencjami obrotu nieruchomości jednocześnie, bez konieczności posiadania wyłączności dla którejś z nich, z taka możliwość przyspiesza sam proces sprzedaży. Warto również pamiętać, że współpracując z agencją na podstawie wspomnianej umowy, w chwili samodzielnego znalezienia kupca nieruchomości klient nie płaci prowizji dla agencji, co ma miejsce w chwili podpisania umowy typu zamkniętego.

Wysokość prowizji

Wysokość prowizji, jaką powinno się zapłacić agencji nieruchomości ustala się indywidualnie i jest ona podana w umowie, jednak należy pamiętać, że do samej prowizji konieczna jest zapłata podatku VAT, która może znacznie obciążyć nasz budżet.

Umowy typu otwartego – dla kogo?

Współpracując z agencją obrotu nieruchomościami, najczęściej współpracujemy na podstawie umowy typu otwartego. Sama umowa jest korzystniejsza dla sprzedającego, bowiem zostawia mu więcej samodzielnych możliwości, a obowiązuje do zapłaty jedynie w przypadku faktycznej sprzedaży nieruchomości przez agencję.

Źródło: Szkolenia Nieruchomości

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>