Prowadzisz działalność transportową? O jakim ubezpieczeniu warto pomyśleć?

Car insurance

Działalność transportowa jest i zawsze będzie potrzebna- zarówno w kwestii transportu ludzi, jak i transportu związanego z towarami. Jest to szczególnie potrzebne, jeśli mówimy o transporcie dużych lub nietypowych gabarytów. Każdy zawodowy kierowca zdaje sobie sprawę, jak wielką odpowiedzialnością obciążony jest wyruszając w każdą trasę. Właśnie z tego powodu właściciel samochodów powinien zadbać o ubezpieczenie, chroniące zarówno samochód, jak i towar, niejednokrotnie o większej wartości niż sam wóz, którym jest wieziony. Na jakie rodzaje ubezpieczeń warto się zdecydować wyruszając w zawodową podróż?

Rodzaje ubezpieczeń dla firm transportowych

Niezależnie od rodzaju i przeznaczenia samochodu należy być pewnym, że każdy pojazd posiada obowiązkowe ubezpieczenie OC, które reguluje podstawowe kwestie związane z poruszaniem się po drodze i wypadkami komunikacyjnymi. Samo OC w zawodowym transporcie to jednak zdecydowanie za mało. Zajmując się transportem na dużą skalę należy mieć na uwadze wagę i koszt transportowanego wyposażenia. Należy pamiętać, że niejednokrotnie jest ono cenniejsze niż sam samochód, co może rodzić nieprzyjemne problemy w razie wypadku lub zniszczenia transportowanego surowca w inny sposób.

POMOC DROGOWA NIEMCYWychodząc naprzeciw problemom tego rodzaju wprowadzono również OC przewoźnika, które ubezpiecza transportowane materiały. Ten rodzaj ubezpieczenia nie jest obowiązkowy, jednak warto zdecydować się na jego zakup, zwłaszcza w sytuacji, kiedy przewozimy dużą ilość materiałów w skali miesiąca. Chociaż praktyka mówi o dobrowolności wspomnianego ubezpieczenia, to należy wiedzieć, że przewoźnicy traktują je jako obowiązek, a klienci wybierają te firmy, które posiadają właśnie OC przewoźnika. Na ostateczną wysokość wspomnianego ubezpieczenia ma wpływ kilka szczegółów, min. rodzaj przewożonego materiału, suma gwarancyjna czy też obszar, po którym porusza się przewoźnik- kraj lub zagranica.

Dobrym rozwiązaniem jest również ubezpieczenie cargo, które jest stworzone dla przewoźników i posiada dość szeroki zakres, praktycznie mówiąc od załadunku do wyładunku towaru w miejscu docelowym, a uzyskanie odszkodowania z ubezpieczenia cargo jest dużo łatwiejsze i wymaga mniej formalności. Co ważne, ubezpieczeniem cargo można objąć różne rodzaje transportu, począwszy od drogowego, kolejowego, śródlądowego, poprzez wodny oraz lotniczy.

Po co się dodatkowo ubezpieczać?

Każdy kierowca zobowiązany jest do korzystania z obowiązkowego pakietu ubezpieczeń, niezależnie od ilości przejeżdżanych kilometrów, a oprócz tego ma możliwość skorzystania z dodatkowych pakietów ubezpieczeniowych. Nie inaczej sprawa wygląda w przypadku transportu zawodowego, a w tym przypadku nacisk na obowiązkowe ubezpieczenie jest jeszcze większe.

Zajmując się zawodowym transportem przede wszystkim ma się do dyspozycji inne, trudniejsze w obyciu ze względu na wielkość pojazdy, w których spędza się wiele godzin „na trasie”, a poza tym wiezie się cudze, drogie materiały. Z racji tego warto się ubezpieczyć od nieplanowanych wypadków.

Materiał przygotowała wypożyczalnia samochodów target.auto.pl – sprawdź oferty na wynajem aut Lublin

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

1 Komentarz

  1. Bryzol pisze:

    Dzięki za artykuł. Też przymierzam się do otwarcia firmy transportowej i informacje, które podajecie rozjaśniły mi nieco temat. Szukam teraz dobrej szkoły jazdy z Radomia ponieważ chcę zrobić jeszcze prawko na naczepę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>