Pracujesz jako programista? Poznaj kilka błędów, które może popełniasz

shutterstock_188517203-1325x590

Praca programisty nie należy do najłatwiejszych. Wiąże się z wieloletnią nauką specjalistycznych języków służących do tworzenia programów komputerowych, przyswajaniem umiejętności stosowania rozmaitych kodów oraz ciągłym zdobywaniem doświadczenia, zwłaszcza w odpowiedzi na ciągłe zmiany w branży IT. Na początku swojej drogi zawodowej, programiści z pewnością nie unikną błędów, zarówno w procesie nauki, jak i przystępowania do pierwszych zleceń. Jak wiadomo, trening czyni mistrza, dlatego praca nad każdym kolejnym projektem przybliży nas do eliminowania pomyłek oraz zachowywania dbałości o najdrobniejsze szczegóły w programowaniu.

Korzystanie z niewłaściwych źródeł

Jest to problem dotyczący osób dopiero przygotowujących się do zawodu programisty.

Osoby studiujące informatykę, chcąc dokładniej zapoznać się ze specyfiką programowania, często na własną rękę próbują uzupełniać swoją wiedzę poprzez specjalistyczne książki lub szeroko dostępne w Internecie poradniki i kursy. Oczywiście nie ma nic złego w dokształcaniu się, lecz trzeba przystąpić do tego mądrze i rozważnie. Nie należy opierać się na gotowych wzorach i bezmyślnie je przepisywać. Ta metoda powinna być jedynie dopełnieniem wcześniej zdobytych umiejętności, a nie główną bazą. Bez odpowiednich zdolności praktycznych oraz analitycznego i logicznego myślenia, nie zostaniemy programistami. Wówczas nie pomoże w tym nawet najdokładniejsza lektura specjalistyczna.

Sporą przeszkodą są również niewłaściwe przekłady tekstów na nasz język. Wiele publikacji na temat nauki programowania ukazuje się wyłącznie po angielsku. Tłumaczenia nie zawsze oddają właściwą treść i sens wypowiedzi, a w przypadku tej skomplikowanej dziedziny informatyki nawet jedno słowo czy znak potrafią wpłynąć na działanie całego opisywanego programu. W związku z tym powinniśmy zachować sporą ostrożność przy opieraniu się na gotowych przekładach.

Wybór konkretnej dziedziny programowania

Jeżeli już będziemy w posiadaniu specjalistycznej wiedzy, musimy zdecydować czemu dokładnie zamierzamy poświęcić się w wykonywaniu zawodu programisty. Wyboru powinniśmy dokonywać na podstawie zapotrzebowania rynkowego, zarobków, perspektyw na przyszłość oraz przede wszystkim tego, w czym czujemy się najlepiej.

Im szybciej podejmiemy decyzję, tym lepiej dla nas. Warto już na samym początku określić, czy np. skupimy się na pisaniu aplikacji mobilnych, czy postawimy na oprogramowania komputerowe. Istotne jest również określenie języka programowania, jakim będziemy posługiwać się w wykonywanych zleceniach. Wybór powinien być właściwie przemyślany, ponieważ wszelkie zmiany w trakcie wykonywania zawodu staną się sporym obciążeniem. Może wówczas okazać się, że pewne czynności są już dla nas automatyczne i ich oduczenie się będzie jeszcze większą trudnością niż cały proces przyswajania, np. nowego języka.

Błędy techniczne

Dotyczą one programistów, którzy dopiero zdobywają kwalifikacje i pierwsze doświadczenia w zawodzie. Nie od razu Kraków zbudowano, dlatego z całą pewnością początkowe projekty będą wymagały poprawek przed udostępnianiem ich finalnych wersji.

Najczęściej dochodzi tutaj do błędów składniowych, czyli wszelkiego rodzaju literówek. Są one łatwe do wykrycia, ponieważ informuje o tym specjalny komunikat kompilatora. Znacznie poważniejszym problemem są błędy logiczne, najczęściej przejawiające się na skutek zamiany pojedynczych znaków. W takiej sytuacji użytkownik sam musi przebrnąć przez sekwencje kodów i dojść do źródła problemu.

Znalezienie potencjalnego błędu oraz jego usunięcie jest o wiele prostsze, jeśli zadbamy o czytelność opisywanego programu. W tym celu należy zastosować formatowanie kodu, np. w formie dodania nawiasów klamrowych oraz spacji, zarówno za wszelkimi znakami interpunkcyjnymi, jak i nawiasami tradycyjnymi.

Początkowi programiści bardzo często zapominają również o optymalizacji kodu, czyli jego zmiany przy zachowaniu obliczanej funkcji. Ta pozornie nieistotna i nierzadko pomijana czynność znacząco wpływa na poprawę wydajności oraz zwiększenie szybkości skryptu danego programu lub strony.

Artykuł opracowano we współpracy z firmą Ontium zajmującą się projektowaniem i wdrażaniem aplikacji internetowych.

Więcej na stronie: https://www.onitum.pl/oferta

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>