Praca za granicą a sprawa ubezpieczenie zdrowotnego

14841807907_f2dc8e1be6_o

Wyjeżdżając do pracy za granicę musimy przygotować się na różne ewentualności. W pierwszej kolejności zawsze myślimy o tym, by jeszcze przed wyjazdem mieć zagwarantowaną pracę i mieszkanie. To oczywiście bardzo słuszny tok rozumowania, jednakże powinniśmy pamiętać o jeszcze jednej, niezwykle ważnej kwestii jaką jest ubezpieczenie zdrowotne. W każdej bowiem pracy, i nie tylko w pracy, może dojść do jakiegoś nieprzewidzianego wypadku, który może mieć poważne konsekwencje dla naszego zdrowia. W takim wypadku konieczne może okazać się nie tylko standardowe leczenie, lecz również hospitalizacja.

Podstawową kwestią jest to, jaki charakter ma mieć wykonywana przez nas praca. Mianowicie, jeżeli wyjeżdżamy do pracy na stałe, będziemy podlegać przepisom docelowego kraju, które regulują kwestię ubezpieczenia zdrowotnego. Powinniśmy jednak pamiętać, że przepisy te znacząco się różnią w poszczególnych krajach, dlatego też warto zapytać o nie znajomych, którzy już pracują w kraju, do którego się wybieramy, bądź też samemu zrobić odpowiedni rekonesans w tej sprawie. Jeżeli natomiast wyjeżdżamy do pracy tymczasowej, wówczas możemy skorzystać z Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego.

Dokument, o którym mowa uprawnia nas do korzystania z bezpłatnej pomocy medycznej na terytorium Unii Europejskiej, w państwach Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz w Szwajcarii. Oczywiście, dotyczy to jedynie placówek państwowych, za leczenie w prywatnych przychodniach nadal musimy zapłacić z własnej kieszeni.

Musimy jednak pamiętać, że Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie jest dokumentem, który zapewnia nam ochronę w każdym przypadku. Otóż Karta jest przeznaczona dla osób, które wyjeżdżają czasowo za granicę między innymi w celach turystycznych, z wizytą do rodziny bądź znajomych, na studia, czy też jako pracownicy oddelegowani do pracy za granicą przez polskiego pracodawcę. Zatem nie przysługuje ona osobom, które wyjeżdżają do pracy na stałe lub na dłuższy czasu.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego zawiera następujące dane dotyczące swojego właściciela: imię i nazwisko, datę urodzenia, numer PESEL, numer identyfikacyjny instytucji, która wystawiła Kartę, numer Karty oraz jej termin ważności.

http://kalkulatorubezpieczen.net.plProcedura wyrobienia Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego nie jest jakoś przesadnie skomplikowana. Mianowicie, musimy złożyć odpowiedni wniosek w Oddziale Wojewódzkim bądź też w Delegaturze Narodowego Funduszu Zdrowia. Właściwość Oddziału ustala się na podstawie swojego miejsca zamieszkania. Do wniosku musimy jednak dodać odpowiedni załącznik potwierdzający nasze prawo do ubezpieczenia zdrowotnego. W przypadku pracowników jest to najczęściej druk RMUA, osoby prowadzące własną działalność gospodarczą dołączają ostatni dowód wpłaty składki na ubezpieczenie zdrowotne, rolnicy ubezpieczeni w KRUS składają zaświadczenie z KRUS. Z kolei emeryci zobligowani są do złożenia kserokopii legitymacji lub ostatniego odcinka emerytury – podobnie rzecz ma się z rencistami. Bezrobotni natomiast, zaświadczenie z urzędu pracy.

Widzimy więc, że Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie jest przeznaczona dla osób, które wyjeżdżają do pracy na dłuższy czas. Zatem, jeśli planujemy tego typu wyjazd, dobrze jest również zapoznać się z ofertą towarzystw ubezpieczeniowych. Mają one bowiem w ofercie różnego rodzaju ubezpieczenia, które mają na celu ochronę zdrowia osób pracujących za granicą. Warto porównać oferty różnych ubezpieczycieli, albowiem ich ceny oraz zakres ochrony mogą znacząco się różnić. Pewne jest jednak to, że każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.

Jak widzimy problem ubezpieczenia zdrowotnego w przypadku wyjazdu do pracy za granicę jest dość skomplikowany. Warto więc zapoznać się z regulacjami prawnymi dotyczącymi tego zagadnienia w kraju, do którego się wybieramy. Tak czy inaczej ubezpieczenie zdrowotne to coś, co może nam się bardzo przydać w czasie wyjazdu i ochronić nas przed ogromnymi kosztami.

Artykuł opracowane we współpracy z serwisem www.ogloszenia.informacje.co.uk

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>