Praca na stojąco i jej wpływ na nasze zdrowie

Doctor Treating Male Patient Suffering With Depression

Nie każdy ma to szczęście i wygodę, by pracować w komfortowych biurowych warunkach. W wielu firmach i wielu zawodach wykonywanie obowiązków zawodowych wiąże się z pracą przez wiele godzinna stojąco. Jeśli pracujemy w taki sposób przez kilka czy kilkanaście lat, nie ma się co dziwić, że może to mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie.

Choroby zawodowe można spotkać w wielu branżach, niekoniecznie tych, które są obiektywnie uznawane za szczególnie trudne i uciążliwe. Na problemy zdrowotne pracują też osoby, które przez wiele godzin stoją w swoim miejscu pracy. Najczęściej dzieje się tak w przypadku osób pracujących w handlu, a także w zakładach przemysłowych, gdzie praca polega na nieustannym obsługiwaniu maszyn czy taśm produkcyjnych. Jest to praktycznie wiele godzin na stojąco w jednej pozycji.

Najbardziej zagrożony jest kręgosłup i stawy

Wielogodzinne stanie nie jest obojętne dla naszego zdrowia. Największy wpływ ma przede wszystkim na nasz kręgosłup i na układ ruchu. Osoby, które pracują na stojąco, najczęściej po kilku czy kilkunastu latach zaczynają doświadczać negatywnych objawów związanych z tego rodzaju pracą. Objawy chorób reumatycznych związanych z długotrwałym staniem pojawiają się stopniowo i na początku są niemal niezauważalne. Na początku po prostu po pracy odczuwamy ciężkość w nogach, czasem pojawia się delikatne mrowienie czy skurcze mięśni. Nie jest to jednak na tyle uciążliwe, by na tym etapie szukać jakiejkolwiek pomocy czy leczenia. Z czasem jest jednak coraz gorzej, pojawiają się klasyczne bóle reumatyczne nie tylko nóg, ale też całego kręgosłupa. Co więcej, wieloletnia praca na stojąco może powodować problemy z krążeniem w kończynach dolnych. Prowadzi to do chorób żył, od żylaków zaczynając, a na zakrzepicy kończąc. Są to już bardzo poważne problemy zdrowotne, które trzeba jak najszybciej zacząć leczyć.

Warto stawiać przede wszystkim na profilaktykę

Jeśli praca na stojąco zaczyna powodować spore kłopoty ze zdrowiem, najlepszym rozwiązaniem jest poszukanie innego zatrudnienia. Jednak w praktyce bywa różnie – nie każdy ma możliwość znalezienia innej pracy w lepszych warunkach. Warto natomiast zadbać o profilaktykę, aby uniknąć wielu przykrych dolegliwości. W pracy warto robić sobie częste przerwy na zmianę pozycji, dzięki czemu wielogodzinne stanie nie będzie aż tak problemowe. Po pracy dobrze jest natomiast odpowiednio odpoczywać. Przyda się aktywność fizyczna, która korzystnie wpływa na kondycję oraz na układ ruchu. Świetnym pomysłem może być basen, który rozluźnia mięśnie, redukuje stres, działa kojąco na cały organizm. Regularne pływanie raz czy dwa w tygodniu to doskonała profilaktyka wszystkich chorób zawodowych, jakie mogą pojawić się po wieloletniej pracy w pozycji stojącej. Warto o tym pamiętać już w pierwszych latach pracy, zamiast myśleć sobie, że nam problemy ze zdrowiem nie przytrafią się. Profilaktyka zawsze jest bowiem łatwiejsza i tańsza niż późniejsze leczenie objawów choroby.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>