Pomysł na karierę: dietetyk

dietician-s

W wielu placówkach związanych z żywieniem oraz zakładach leczniczych można spotkać dietetyków. To oni dbają o wartościowość posiłków w przedszkolach, szkołach czy szpitalach, czyli miejscach, gdzie rodzaj pożywienia ma szczególną rolę w prawidłowym rozwoju czy walce z chorobą. Wymienione instytucje to tylko niektóre miejsca pracy dietetyków, a spora część z nich prowadzi własne gabinety, w których pomaga ludziom na walce z problemami z żywieniem, z których najczęściej występuje otyłość i nadwaga.

Ścieżka zawodowa dietetyka

Aby zostać dietetykiem należy skończyć studia na kierunku Dietetyka, które oprócz wiedzy dadzą nam uprawnienia do pracy w zawodzie. Odpowiednia edukacja jest ważna z tego względu, że zostaje ona później wykorzystywana i przekazywana dalej w procesie walki z problemami natury żywieniowej, a ich ilość niestety nie maleje. Wykwalifikowany dietetyk ma potem możliwość podjęcia pracy we wszelkiego rodzaju przedsiębiorstwach zajmujących się żywieniem, a także w placówkach, gdzie występuje żywienie zbiorowe. Najczęściej jednak można spotkać dietetyków prowadzących samodzielne gabinety i udzielających porad związanych z żywieniem.

Do kogo skierowane są porady dietetyka?

Chociaż zmienia się mentalność ludzi, to jednym z najczęstszych problemów, z jakimi mierzy się przeciętny dietetyk jest nadwaga. Sporo ludzi prowadzi niewłaściwy tryb życia, a pełnowartościowe posiłki zastępują niezdrowymi fast foodami, na efekty czego nie trzeba długo czekać. W takiej sytuacji zadaniem dietetyka jest zmiana nawyków żywieniowych takiej osoby oraz monitorowanie jej powrotu do zdrowia.

Często niestety problemy z niewłaściwym żywieniem dotyczą nastolatków i dzieci, dla których żywienie jest ważne ze względu na ich rozwój. Dietetyk znajdzie również miejsce pracy w placówkach związanych z żywieniem oraz leczeniem różnych zaburzeń związanych z odżywianiem. Są to najczęściej szpitale, leczące z problemów żywieniowych oraz restauracje, firmy cateringowe czy inne, zajmujące się np. żywieniem osób z problemami żywnościowymi czy alergiami pokarmowymi.

Dla kogo dietetyka?

Chociaż nie ma żadnych przeciwwskazań dla kandydatów chcących wykonywać zawód dietetyka, to podobnie jak w przypadkach innych zawodów, także osoba pretendująca do tego zawodu powinna spełniać pewne przesłanki, skłaniające go do wykonywania właśnie tego zawodu. Osoba chcąca zostać dietetykiem powinna przede wszystkim interesować się zdrowym, urozmaiconym jedzeniem, być samodzielnym przykładem osoby zdrowej i wybierającą zdrowe żywienie, a także lubić pracę z ludźmi.

Oprócz tego kandydat na dietetyka powinien być absolwentem studiów, a ponadto powinien samodzielnie poszerzać swoją wiedzę, bowiem także na rynku spożywczym pojawiają się nowości, chociażby w postaci nowych rodzajów produktów, nowej „modnej” diety czy często wybieranej eliminacji niektórych grup pokarmów. Jak widać, dietetyk jest zawodem, którego wykonywanie może przynieść sporo radości i satysfakcji, jednak należy lubić pracę z ludźmi oraz interesować się żywieniem.

Artykuł o zdrowym żywieniu opracowano wspólnie ze sklepem http://organichouse.eu/

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>