Pomysł na biznes: własna produkcja prądu

2solar-photovoltaic-panels

Z racji tego, że cena prądu regularnie idzie do góry, często zastanawiamy się nad opcjami, które umożliwią nam oszczędność związaną z tym rodzajem energii. Najczęściej wykorzystywaną opcją jest zamontowanie paneli słonecznych, które w początkowej fazie zapewnią nam oszczędności, a w długofalowym rozrachunku cała instalacja się zwróci. Jak widać ten sposób oszczędności jest opłacalny, bowiem korzysta z niego spora grupa zarówno samodzielnych gospodarstw domowych, jak i instytucji, zatrudniających większe ilości osób. Za niedługo sposób pozyskiwania energii ze słońca będzie można nie tylko wykorzystywać na własny rachunek, ale także potraktować jako dodatkową formę zarobku, sprzedając nagromadzoną w ten sposób energię.

Jakie szczegóły?

Już niebawem ustawa o odnawialnych źródłach energii umożliwi nie tylko budowę instalacji na własny użytek, ale umożliwi również sprzedaż pozyskanego prądu. Instalacja o mocy do 40 kW nie będzie wymagała żadnych zezwoleń, jak na przykład pozwolenie na budowę, a wystarczające będą jedynie odpowiednie warunki techniczne przyłączenia do sieci. Ponadto państwo ma dać gwarancję odkupu energii elektrycznej przez 15 lat i podać stałe stawki dla takich małych elektrowni.

Jakie trzeba mieć warunki?

fotowoltaika pomorskieGeneralnie istnieje możliwość instalacji paneli słonecznych na dachu lub gruncie, więc wynika z tego, że należy posiadać odpowiedniej powierzchni miejsce. Posiadając instalację do 10 kWh potrzebujemy południowej części dachu o powierzchni minimum 70 metrów kwadratowych. Także instalując panele na gruncie potrzebujemy odpowiedniej wielkości działkę. Optymalna wielkość powinna wynosić między 2, a 10 arów, w zależności od rodzaju montowanej instalacji. Ważne jest, aby działka znajdowała się po stronie południowej, a także znajdowała się między zabudowaniami, aby zminimalizować ryzyko kradzieży.

Jakie koszty budowy?

Szacuje się, że budowa małej elektrowni o mocy 40 kW kosztuje niespełna 300 tysięcy. Nie jest jednak konieczne posiadanie całej gotówki, aby rozpocząć taką inwestycję. Pierwszym źródłem pozyskania gotówki są dotacje. Można ją pozyskać chociażby z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, która realizuje właśnie Program Rozwoju Obszarów Wiejskich. Program ten umożliwia wsparcie finansowe osobom z terenów wiejskich lub miejsko- wiejskich, które stworzą co najmniej jedno miejsce pracy- można chociażby zatrudnić siebie. Wysokość dotacji waha się między 100, a 300 tysięcy złotych, przy czym najwyższa kwota przyznawana jest osobom zatrudniającym trzy osoby. Brakującą kwotę można pozyskać z banku, co pozwoli nam ruszać z pracą zaraz po otrzymaniu gotówki.

Alternatywny biznes

Alternatywne źródła energii najczęściej wykorzystywane są na prywatny użytek. Zaskakiwać więc może fakt, że odnawialne źródła energii mogą stać się nie tylko źródłem oszczędności, ale także zarobku. Zanim jednak podejmiemy decyzję o rozpoczęciu tego rodzaju działalności należy zapoznać się ze wszystkimi wymogami formalnymi oraz obliczyć poziom potencjalnych zarobków.

Więcej informacji na temat ekologicznych rozwiązań fotowoltaicznych uzyskasz na stronie www.brewa.pl

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

1 Komentarz

  1. Szanel pisze:

    Ja stawiam raczej na coś pewniejszego niż pieniądze ze słońca. Słońce jest albo go nie ma a ja inwestuję w przenośniki rolkowe do transportu bloczków betonowych. Takie bloczki są coraz bardziej popularne. Ludzie się budują!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>