PIT-11 i co dalej? Jak wypełnić pierwsze zeznanie podatkowe

Businessman checks the account balance at breakfast

Pracując w ramach umowy o pracę, większość osób nie pilnuje co miesiąc swoich cyklicznych zobowiązań wobec organów podatkowych. Z założenia jest to rola płatnika, czyli w tym przypadku pracodawcy. Robią to najczęściej działy kadrowe, księgowe lub finansowe. Jednym z obowiązków płatnika jest przygotowanie deklaracji PIT-11. Co należy zrobić z takim otrzymanym dokumentem? Jak prawidłowo wypełnić swoje pierwsze zeznanie podatkowe?

PIT-11 podstawy i informacje

PIT-11 jest podstawowym dokumentem stanowiącym informację o dochodach podatnika, a także o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy. Dokument ten wystawiany jest przez płatnika (np. pracodawcę). Jest on z zasady przygotowywany w trzech egzemplarzach – jednym dla płatnika do akt, drugim dla podatnika (pracownika) oraz trzecim dla organów podatkowych. Podatnik nie musi wnioskować o wystawienie PIT-11, jego przygotowanie oraz złożenie do fiskusa, a także przekazanie do podatnika, jest ustawowym obowiązkiem płatnika. Termin przekazania, wskazany w przepisach, wskazuje termin do końca lutego, roku następnego po rozliczanym roku podatkowym. Dla przykładu – za rok 2018 podatnik powinien otrzymać PIT-11 do końca lutego 2019 roku. Formy przekazania są różne – część firm przesyła dokumenty do swoich pracowników w formie elektronicznej, część przekazuje osobiście lub za pomocą poczty w formie tradycyjnej (papierowej). To w jaki sposób otrzymamy PIT-11 najlepiej zweryfikować bezpośrednio u pracodawcy, uzyskując informację na przykład w dziale finansowym lub kadrowym.

PIT-11 co z nim zrobić

Jak wspomniano powyżej, PIT-11 jest przygotowywany w trzech egzemplarzach i jeden z nich od płatnika (pracodawcy) otrzymuje odpowiedni organ podatkowy. Dlatego podatnik, który otrzymuje PIT-11 od swojego pracodawcy, nie musi już przesyłać go do urzędu skarbowego. Po co więc otrzymuje dokument? I co z nim zrobić?

PIT-11 dla podatnika jest podstawowym źródłem informacji o jego dochodach oraz pobranych zaliczkach na podatek. O ile podatnik nie pilnował co miesiąc formalnych kwot swoich dochodów oraz odprowadzanych podatków, teraz na podstawie PIT-11 posiada oficjalną informację na ich temat. Dzięki temu może samodzielnie, prawidłowo wypełnić indywidualny PIT, np. najpopularniejsze PIT-36 lub PIT-37. PIT-11 jest więc podstawą, z której podatnik może brać informacje i wpisywać je w swój (ale już inny) druk podatkowy.

Podsumowanie i rekomendacje

Część osób zadaje pytanie – dlaczego skoro PIT-11 posiada wszystkie informacje, nie wystarcza on organom podatkowym? Po co jeszcze składać indywidualną, inną deklarację podatkową?

Odpowiedź wydaje się dość formalna. Obowiązkiem podatnika jest podanie prawidłowych informacji do fiskusa. Z założenia ponosi on odpowiedzialność za ewentualne błędy i to on powinien wskazywać swoje aktualne zobowiązania podatkowe. Dlatego też zawsze po otrzymaniu PIT-11, należy zweryfikować czy pracodawca się nie pomylił i wprowadzając dane z PIT-11 do swojego PIT, zawsze poddajemy je odpowiedniej analizie.  Po drugie warto pamiętać, że pracodawca może nie posiadać wszystkich informacji o podatniku – np. o jego dochodach z innych źródeł, czy prawa do skorzystania z ulg i zniżek. Dlatego wypełniając swój PIT, warto zarezerwować sobie odpowiednią ilość czasu i koniecznie uwzględnić w nim wszelkie wymagane dane.

Polecamy:
CIT-8 – jak złożyć wniosek online?
PCC-3, czyli podatek od czynności cywilnoprawnych

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>