Na czym polega praca projektanta wnętrz?

grafik

Projektant wnętrz to ostatnia osoba w łańcuchu specjalistów wykorzystywanych przy budowie domu czy kupnie mieszkania. Wbrew obiegowej opinii usługi tego specjalisty nie ograniczają się do wyboru zasłon na okno. Zdarzają się sytuacje, gdy jest on wręcz niezbędny, by z klaustrofobicznego, ciemnego miejsca stworzyć przytulne i jasne ustronie.

Obowiązki projektanta

Projektant wnętrz zajmuje się aranżacją wnętrza bez ingerowania w jakiekolwiek elementy konstrukcyjne i nieruchome. Tym się różni od architekta wnętrz, który ma prawo zasugerować odpowiednie położenie ścian czy nawet gniazdek elektrycznych. Projektant musi pracować na tym, co zostało już wybudowane. Oczywiście, jedna osoba może sprawować oba zawody, lepiej jest jednak, jeśli specjalizacja następuje tylko w jednej dziedzinie. Powód jest stosunkowo prosty.

Architekt powinien dysponować wiedzą specjalistyczną – budowlaną. Może zasugerować odpowiedni wygląd konstrukcyjny budynku, umiejscowienie sieci elektrycznej czy materiały, z których wykonane zostaną podłogi i sufity. Projektant wnętrz jest zawodem bardziej artystycznym. Powinien umieć dobrać odpowiednie kolory pomieszczenia, meble czy przedmioty dekoracyjne. Wszystko oczywiście zgodnie z zapotrzebowaniem klienta i charakterystyką wnętrza.

Wymagania klienta

Jak zostało wspomniane, projektant ma za zadanie wykonać pełną aranżację wnętrza bez zmian elementów stałych. Pierwszym etapem pracy jest dokładny wywiad z klientem. Już w tym miejscu dochodzi do pierwszych nieporozumień i niejasności. Jak dekorator ma zinterpretować hasło “ładne”? A taki opis pojawia się przy 60 proc. rozmówców.

Często zdarza się, że klienci z góry życzą się dekoracji tylko fragmentu pomieszczenia albo uwzględnienia w planach danych z góry elementów miłych dla odbiorcy. To częsty błąd. Niemożliwym jest aranżacja pomieszczenia na modłę nowoczesną przy jednoczesnym eksponowaniu wszystkich rodzinnych pamiątek. W ten sposób powstaje potocznie zwany misz-masz, o który, oczywiście, oskarżany jest projektant.

Na pomoc spieszą komputery. Nie wszyscy specjaliści oferują ten etap usługi, co jest dość ryzykowne. Wizualizacja pomieszczenia na ekranie monitora pozwoli uniknąć właśnie nieporozumień między zleceniodawcą a zleceniobiorcą. Wszystkie zmiany można wykonać za pomocą kilku kliknięć myszką i nie trzeba dokonywać zwrotów towarów do sklepów czy przemalowywania ścian. Na życzenie klienta projektant może dokonać zestawienia niezbędnych materiałów i elementów dekoracyjnych oraz wybrać te, które spełniają odpowiednie kryteria jakościowe i cenowe.

Po zakupach, dekorator przechodzi do ostatniego etapu – faktycznej aranżacji wnętrza. On sam oczywiście nie będzie stał na drabinie malując klientowi sufitu, pokieruje jednak w odpowiedni sposób ekipą remontową. W przypadku braku możliwości realizacji pomysłu będzie na bieżąco wprowadzał poprawki. Odpowiednio rozstawi umeblowanie oraz dekoracje. Czasami zdarza się, że po skończonym zleceniu klient życzy sobie zmian. Projektant może je wykonać za dodatkową opłatą.

Na usługach firm

Z usług projektanta wnętrz bardzo często korzystają firmy, które chcą zaaranżować lokal usługowy lub handlowy na swoje potrzeby. Nie jest to łatwe zadanie – nie tylko trzeba zadowolić zleceniodawcę, ale również mieć na uwadze opinie przyszłych gości lokalu. Zupełnie inaczej należy zaprojektować oddział banku, inaczej salon fryzjerski, a inaczej salon usług pogrzebowych.

Mowa tu nie tylko o kolorach, ale również lokalizacji biurek pracowników, miejsc spoczynkowych dla klientów oraz kącików dla dzieci. Projektant również decyduje o miejscach, gdzie powinny zawisnąć szyldy i banery, by przyniosły oczekiwany efekt. Wygląd pomieszczenia w dużej mierze decyduje o tym, czy osoba z ulicy zechce wejść do lokalu, czy nie. Przedsiębiorstwa zorientowane na usługi czy handel nie powinny dlatego oszczędzać na dobrym dekoratorze.

Cuda efektów optycznych

Tapety geometryczne  Dlaczego praca projektanta wnętrz jest tak ważna? Dobry specjalista potrafi uczynić cuda za pomocą złudzeń optycznych. Z małego, ciemnego pomieszczenia można utworzyć jasne i przestronne wnętrze wykorzystując na przykład specjalne fototapety (przykładowe można zobaczyć np. tutaj: http://sklep.foteks.pl/fototapety.html). Wysokie lokale można optycznie zmniejszyć i uczynić bardziej przytulnymi. Dobierając odpowiednie meble można zyskać wiele miejsca, tak ważnego przy niewielkich wnętrzach.

W przypadku lokali usługowych i handlowych, można przyciągnąć klienta stosując odpowiednie zabiegi upiększające pomieszczenie. Dekorator powinien znać się nie tylko na kolorach, kształtach i estetyce, ale również na ludzkiej psychice czy fizyce optycznej. To bardzo wymagający zawód, który wymaga ciągłego kształcenia się. Ilość nowych technologii, które projektant powinien znać potrafi być przytłaczająca. Stąd nie należy się dziwić, że usługi tego typu do najtańszych nie należą.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Powiązane tematycznie artykuły

3 komentarzy

  1. Walkie-Talkie pisze:

    Projektant to dobra opcja. Człowiek co prawda sam może urządzić swoje mieszkanie, ale łatwo wówczas popełnić jakiś błąd przy aranżacji

  2. Piotr pisze:

    Pomoc architekta przy urządzaniu wnętrz w domu lub mieszkaniu może być nieoceniona. Można oczywiście zrobić to samemu, ale w praktyce nie jest to tak proste jak się wydaje. Profesjonalista nie tylko przygotuje projekt ale też doradzi w kwestii wykończenia i materiałów.

  3. Szymon pisze:

    Jeżeli chcemy uzyskać stylowe wnętrze za nieduże pieniądze, to z doświadczenia wiem że świetnie sprawdzą się fototapety, takie jak tutaj: http://www.wallarena.com/fototapety Fototapeta przestrzenna, czy z motywem kwiatów powiększa wizualnie wnętrze. Polecam innym projektantom wnętrz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>