Jak zostać reporterem, gdzie podjąć praktyki oraz Ile można zarobić?

man-with-pen-and-book-in-hand-near-brick-wall

Rozwój szeroko pojętych mediów powoduje, że popyt na pracowników w tym sektorze nie maleje. Wiele osób już od dzieciństwa marzy o pracy w telewizji, jednak aby marzenie zostało zrealizowane należy podjąć pewne kroki.

Kim jest reporter?

Reporter jest jednym z najpopularniejszych zawodów w sektorze mediów. Atrakcyjność zawodu polega na ciągłym ruchu, zmienności pracy, możliwość spotkania ciekawych, często znanych osób. Reporter często bywa jedną z pierwszych osób w miejscu, gdzie zdarzyło się coś ważnego, ciekawego. Można więc śmiało rzec, że zawód reportera pełen jest przygód i ekscytacji, co czyni go naprawdę atrakcyjnym w oczach potencjalnych kandydatów.

Przygotowanie do zawodu

Aby zostać reporterem należy podjąć pewne kroki. Pierwszym z nich będzie edukacja w tym kierunku, a więc najlepiej studia na kierunku dziennikarskim. Nie ma kierunku stricte reporterskiego, bowiem fach ten jest jednym z odłamów dziennikarstwa, polegającym na zbieraniu najnowszych informacji ze świata. Oczywiście można podjąć również naukę w szkołach dziennikarskich innych niż studia wyższe, jednak to studia dają największą porcję wiedzy na temat pracy reportera i metod, jakimi posługuje się w codziennej pracy. Same studia to jednak nie to samo. Do pełnej pracy w mediach konieczny jest także warsztat. To on uczy i daje praktyczne wskazówki odnośnie pracy w mediach.

Gdzie szukać praktyk reporterskich?

Ważne, aby szukając miejsca, gdzie możemy zdobyć doświadczenie zastanowić się, czy preferujemy pracę w telewizji, prasie, a może w sieci. To pomoże nam także nakierunkować się na określony rodzaj pracy reporterskiej. Ważne jednak, aby odbyć jak największą ilość praktyk w różnego rodzaju mediach. Może się bowiem okazać, że to one zweryfikują nasze oczekiwania odnośnie przyszłej pracy. Praktyk można szukać na kilka sposobów. Nie warto ograniczać się jedynie do tych, jakie oferuje nam szkoła. Można skorzystać ze stażu, jakie oferują nam Urzędy Pracy lub samodzielnie poszukać praktyki. Nie zawsze muszą to być media znane na ogólnopolską skalę, w lokalnej prasie czy telewizji również można zdobyć cenne doświadczenie.

W przypadku reportera jak mało gdzie liczy się praktyka, staż i szlif, dlatego też warto potraktować czas studiów jako czas do nauki i zdobywania praktyki także poza szkołą. Aby jednak zostać dobrym reporterem należy posiadać pewne predyspozycje. Osoba ucząca się w fachu reportera powinna mieć pewne cechy charakteru, które pomogą jej w pracy. Przede wszystkim kandydat na reportera powinien wyróżniać się pewną śmiałością, która ułatwi mu pracę w różnych warunkach, w końcu zbieranie najświeższych wiadomości wymaga pracy w różnych, nie zawsze komfortowych warunkach. Pomysłowość, kreatywność, a także nieszablonowe podejście do pracy są także pożądanymi cechami w pracy reporterskiej. I wbrew pozorom reporter powinien nie tylko dobrze mówić, ale również umiejętnie słuchać. Cecha ta może nieraz pomóc w wyłowieniu ważnych informacji.

Słów kilka o zarobkach

Jedną z cech, która przyciąga młodych ludzi do szkół dziennikarskich są rzekomo wysokie zarobki. Rzekomo, ponieważ żeby zarabiać wysokie gaże w mediach należy posiadać ogromne doświadczenie i wspiąć się naprawdę wysoko na szczeblach hierarchii dziennikarskiej, a wśród tak dużej konkurencji nie jest to łatwe. Dlatego tak ważną kwestią jest talent redaktorski oraz ogromne doświadczenie- im większe, tym lepiej. Jak wskazują dane z 2013 roku reporter zarabia stawki między trzy, a sześć tysięcy złotych miesięcznie, kwota jednak oscyluje w granicach czterech tysięcy złotych. Są to jednak wynagrodzenia pracowników zatrudnionych w ogólnokrajowych stacjach telewizyjnych. Czasem zdarza się również, że wynagrodzenie uzależnione jest od pojedynczych zleceń. I tak kwota za jeden wywiad oscyluje na poziomie kilkudziesięciu złotych, a cały materiał to zarobek na poziomie nawet kilkuset złotych.

Praca redaktora nie jest łatwa. Z pewnością nie jest to zajęcie dla osób ceniących etat w biurze, gdzie po ośmiu godzinach pracy można iść do domu. Stanowisko redaktora jest wręcz stworzone dla osób ceniących sobie zmienność w pracy, różnorodność zdarzeń, a także dla osób nie bojących się wyzwań.

Autor przygotował pracownik serwisu http://www.idmultimedia.pl 

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Powiązane tematycznie artykuły

1 Komentarz

  1. Rmel pisze:

    Podobno dziennikarze w redakcjach za karę piszą horoskopy, czy to prawda? :) Ja jak szukam czegoś tego typu to wchodzę na tę stronę http://znaczenie-godzin.pl/ ;) Przeróżnych rzeczy się można tam dowiedzieć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>