Jak wygląda praca architekta – grafika?

designer

Dzisiejsza technologia ułatwia pracę wielu grupom zawodowym. Korzystanie z powszechnie dostępnych programów komputerowych nie jest już domeną wyłącznie specjalistów z branży informatycznej – wykonywanie wielu innych zawodów także wymaga większej lub mniejszej znajomości różnorodnych aplikacji i oprogramowań. Dzięki technologii rozwój niektórych branż mocno przyśpiesza. Jednym z zawodów, w których rola programów graficznych jest coraz większa, jest praca architekta.

Architekt nie jest już jedynie osobą zajmująca się rozrysowywaniem planu budowy – jego obowiązki są dużo bardziej rozległe i zróżnicowane. Z pewnością musi on posiadać kilka cech i umiejętności, dzięki którym jego praca będzie efektywna i profesjonalna, w nie liczy się tu jedynie odpowiednie wykształcenie, ale także talent.

Podstawowe obowiązki architekta – grafika?

Głównym zadaniem architekta jest przygotowanie planu projektu, uwzględniając w nim wszelkie uwagi i życzenia klienta. Projekt może polegać na stworzeniu konceptu budowy nowego budynku, konkretnego wnętrza (architekt wnętrz), parku lub ogrodu (architekt krajobrazu) oraz modernizacji miasta (architekt urbanista) lub wsi (ruralista). Przedmiot projektu zależny jest od specjalizacji. Przygotowując projekt, architekt musi wziąć pod uwagę kilka istotnych aspektów – po zbadaniu stanu obecnego miejsca pracy i przeanalizowaniu możliwości prawnych oraz przygotowaniu dokumentacji (pozwolenia na budowę, dokumenty dla podwykonawców, urzędów itp.) musi dopasować swoje plany do oczekiwań klienta. Większe koncepty wymagają współpracy z konstruktorem i innymi specjalistami ( w przypadku dużej budowy będą to fachowcy zajmujący się kanalizacją, podłączaniem instalacji itp.). Uwzględniając wszystkie te okoliczności, architekt rozpoczyna projektowanie. Projekt wykonawczy tworzony jest obecnie przy użyciu programów graficznych – AutoCad, ArchiCad czy 3DMax to najpopularniejsze z nich.

Architekt musi posiadać więc także sporą wiedzę z zakresu obsługi zaawansowanych oprogramowań. Jest to w jego pracy spore ułatwienie, gdyż programy tego typu dają mnóstwo możliwości – jedną z nich jest tworzenie profesjonalnej wizualizacji wnętrza, budynku lub innej projektowanej przestrzeni. Wizualizacja polega na formowaniu wirtualnego projektu, przedstawiającego każdy etap planowania po kolei, aż do efektu końcowego. Dzięki wizualizacji architekt może wprowadzić do swojego konceptu ulepszenia i przeanalizować go już na etapie modelowania. Daje to szansę uniknięcia błędów i wykonania pełnej symulacji gotowego budynku, wnętrza itp. Graficzne metody tworzenia obejmują zarówno konstruowanie obiektów, tworzenie i umieszczanie na nich materiałów jak i symulację efektów akustycznych i oświetlenia. Ciekawą formą wizualizacji, jest tworzenie projektów 3D, co oznacza budowanie planu trójwymiarowego. Daje to jeszcze lepszą kontrolę nad konceptem, staje się on niezwykle realistyczny i w pełni oddaje faktyczny efekt po realizacji. Wizualizacje wnętrz to świetny przykład wykorzystania technologi w celu rozwoju branży architektonicznej.

Kto może zostać architektem?

Architektem może zostać każdy, kto pasjonuje się tworzeniem i kreowaniem, posiada rozbudowaną wyobraźnię przestrzenną i poczucie estetyki. Zawód ten jest odpowiedni dla osób odpowiedzialnych i wykonujących powierzone obowiązki w 100%, z pełnym zaangażowaniem. Liczy się także talent – jeśli architekt potrafi aranżować i tworzyć w sposób oryginalny i niepowtarzalny, ma szansę na ogromny sukces. By zdobyć zatrudnienie, wymagane jest ukończenie studiów – architekci mogą jednak pracować na własną rękę, prowadząc działalność gospodarczą.

Konieczna jest również znajomość programów komputerowych pozwalających na swobodne tworzenie grafik i wizualizacji projektów. Najważniejsza w tym zawodzie jest więc pasja – nie jest trudno powielać pomysły i realizować banalne koncepcje. Największe uznanie zawsze znajdują osoby potrafiące stworzyć coś nowego i świeżego. W zawodzie architekta zadanie to jest utrudnione – poza własną wizją należy także brać pod uwagę sugestie i wskazówki klienta zlecającego wykonanie planu.

Autorem poradnika jest pracownik firmy www.daymonstudio.pl zajmujący się projektowaniem komputerowych wizualizacji wnętrz.
Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Powiązane tematycznie artykuły

1 Komentarz

  1. Artur pisze:

    To prawda, że dzisiaj praca architekta – grafika daje duże możliwości pracy oraz ta praca nie wygląda już tak (być może dla wielu mało zachęcająco) jak wyglądała kiedyś że się siedziało nad wielkim szkicownikiem na krześle i rysowało, teraz to wszystko na komputerach się robi, a te programy w których się to robi są naprawdę niesamowite.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>