Dlaczego nauka języka rosyjskiego zdobywa w Polsce coraz większą popularność?

russia-st-basils_6026_600x450

To fakt: język rosyjski nie dość, że jest w naszym kraju naprawdę popularny – to jeszcze z dnia na dzień można zauważyć, że jego popularność jeszcze przybiera na się. Z czego to wynika, dlaczego tak jest i z czym to się wiąże – na te pytania postaramy się odpowiedzieć w niniejszym artykule w kontekście nauki tego języka – a tym kontekście język rosyjski zdecydowanie pcha się ku górze ze względu właśnie na jego popularność, ogromną przydatność i łatwość przyswojenia.

Rankingi

Jeśli spojrzeć na ranking, w którym są umieszczane języki z całego świata które są najczęściej używane widać wyraźnie, że język rosyjski mocno się trzyma w pierwszej dziesiątce. Statystyki mówią o tym, że dzisiaj na całym świecie używa go aż 275 mln osób. Jeśli spojrzeć na taki sam ranking, ale w odniesieniu do języków europejskich – mówimy o 135 milionach aktywnych użytkowników tego języka. Również w Polsce chętnych do nauki i używania tego języka z całą pewnością nie brakuje, a dowodem na to są chociażby coraz to liczniejsze szkoły czy kursy w ramach których można się tego języka nauczyć, albo ogłoszeń o korepetycjach w języku rosyjskim właśnie.

Można też spojrzeć chociażby na lingwistyczne fora internetowe, gdzie są gorące dyskusje odnośnie do tego że coraz więcej młodych ludzi z radością sięga właśnie po ten język. Na rusycystyce też widać z roku na rok coraz większą liczbę studentów. Wielu studentów na kierunkach związanych z prawem bądź ekonomię obiera sobie rusycystkę właśnie jako drugi kierunek. Nie brakuje też intensywnych kursów języka rosyjskiego dedykowanych tym osobom, którym zależy na jak najszybszym opanowaniu tegoż języka.

Ale z czego to wynika?

A no z tego, że świat czeka na nas Polaków, a my jesteśmy tego świata ciekawi i w związku z tym łakniemy wszelkich narzędzi, które pomagają nam poznać go jeszcze lepiej i jeszcze bardziej. Odkrywamy, a język jest jednym z najważniejszych pomocy w tym odkrywaniu. Wycieczki na wschód również nas kuszą. A wiadomo, że podczas takich wojaży dobrze jest znać język tubylców.
Język angielski często nie wystarczy. Angielski i rosyjski to bardzo pożądana kombinacja językowa po którą z chęcią sięgamy.

Co z pracą?

Jeśli chodzi o to w kontekście biznesowym nie jest rzadkością spotkać oferty pracy, w których to obok obowiązkowego angielskiego wymienia się znajomość języka rosyjskiego jako dodatkowy atut. To też nie jest bez znaczenia i coraz więcej polskich biznesmenów ma tego świadomość. Kontakty biznesowe z wschodnim rynkiem to ważna sprawa, a kto lepiej zna język rosyjski tym na większy sukces wynikający z tych kontaktów może liczyć. Współpraca ekonomiczna między Polską i Rosją prężnie się rozwija, co jest znakomicie widoczne chociażby po coraz to większej ilości polsko-rosyjskich tudzież rosyjsko-polskich tłumaczeń. Nie bez znaczenia jest również to że rosyjski należy do sześciu języków konferencyjnych ONZ. No i dla nas Polaków jest naprawdę nietrudny do opanowaniu z racji tego, że podobnie jak nasz ojczysty język i ten należy do grupy wschodniosłowiańskiej.

Artykuł opracowano wspólnie z serwisem jakim jest tlumacz polsko rosyjski – http://tlumacz.pro

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Powiązane tematycznie artykuły

1 Komentarz

  1. AliDes pisze:

    Ja nie miałbym czasu na naukę języków w szkole. Jedyna opcja to dojazd nauczyciela do mnie ale to zaś koszty większe. Przymierzam się do nauki przez komputer. Znalazłem ciekawą ofertnę na rosyjski przez skype warszawa. W zasadzie tylko odemnie będzie zależało czy się przyłożę :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>