Dłuższy urlop macierzyński i wychowawczy – kiedy przysługuje?

mother-84628_640Jednym z przywilejów przysługujących osobom zatrudnionym na podstawie Umowy o Pracę jest urlop macierzyński. Przysługująca z tego tytułu przerwa w wypełnianiu obowiązków zawodowych wynosi od 20 do 37 tygodni. To, ile wyniesie w Twoim przypadku, uzależnione jest od liczby dzieci.

Zasiłek macierzyński nie dla każdego

Świadczenie wypłacane z tytułu urlopu macierzyńskiego przysługuje jedynie osobom, które mają opłacane składki chorobowe. Pamiętaj o tym przeglądając oferty pracy. Łatwo zauważyć, że ogłoszenia publikowane np. w serwisie internetowym Pracuj.pl dotyczą zatrudnienia na podstawie umowy gwarantującej, że pracodawca będzie odprowadzał za ciebie co miesiąc składki do ZUS. W przypadku, gdy praca jest spełnieniem Twoich marzeń, a kontrakt nie narzuca na pracodawcę wspomnianego obowiązku, możesz wystąpić do niego z prośbą o dopełnienie formalności związanych z ubezpieczeniem.

Ile wynosi zasiłek i ile trwa urlop macierzyński?

Wysokość zasiłku macierzyńskiego zależy od tego, jak wyglądało przeciętne wynagrodzenie wypłacane w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Może wynosić on 80 procent przez cały okres zasiłkowy, pełną stawkę wynagrodzenia w trakcie urlopu macierzyńskiego i 60 procent na czas urlopu rodzicielskiego.
Wymiar urlopu macierzyńskiego uzależniony jest od liczby urodzonych dzieci. W przypadku jednego, wynosi od 20 tygodni. Gdy przy jednym porodzie na świat przychodzi dwóje dzieci, wydłuża się on do 31 tygodni., 33 w przypadku trojga dzieci, 35 w przypadku czworga i 37 przy pięciorgu lub więcej dzieci.

Urlop macierzyński a niepełnosprawność dziecka

Urodzenie dziecka z niepełnosprawnością nie ma wpływu na długość urlopu macierzyńskiego. Jego rodzic może natomiast skorzystać z 36-miesięcznego urlopu rodzicielskiego przysługującego mu do 18. urodzin dziecka. W ciągu 5 lat może też skorzystać z 36 miesięcy urlopu wychowawczego.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>